שלום אורח כניסה  I  רישום לאגודה I רישום לאתר  I Register  I  הפוך לאתר הבית
search
אודות אגודת הסטודנטיםIמשרדי האגודהIמועצת הסטודנטיםIצור קשרIEnglishIعربي
אגודת הסטודנטים אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
לוחות בחינות וסיכומים ספורט אפטר - חוגים נגטיב קשרי חוץ POSITIVE מעורבות אקדמיה
המדריך השלם לארנונה ולהנחת הסטודנטים
עברת דירה והתחלת להסתדר. ידעת שמגיעה לך הנחה של 50% בארנונה? גם השנה האגודה כאן כדי לעזור במלחמות הבירוקרטיה

עודכן ביום רביעי, 21/09/2016, משרד רווחה


כולנו יודעות/ים שבירוקרטיה יכולה מאוד לעייף. קח/י נשימה עמוקה, תתאזר/י בסבלנות ואל תשכח/י שאגודת הסטודנטים תמיד כאן בשביל לעזור!

התשלום הוא החלק הקל בסיפור - אחת לחודשיים תקבלו בדואר שובר תשלום, אותו משלמים באתר העירייה, בנק הדואר (סניף הדואר הקרוב) או בחלק מאתרי הבנקים. פירוט על דרכי התשלום הנוספות תוכלו למצוא בסוף הכתבה. חשוב לוודא שאת/ה משלמ/ת שובר ארנונה על שמכן/ם ולא על שם שוכר/ת קודמ/ת או בעל הנכס.

אנחנו כאן כדי ללוות אתכן/ם בכל השלבים עד לקבלת הנחת הסטודנט המיוחלת.

דאגנו לכם להכל, ואפילו לעורך-דין: בתחילת השנה האגודה מביאה לנוחיותכן/ם אל הקמפוס את עורך דין האגודה ואת נציגי מחלקת הארנונה של העירייה - כל זאת כדי לסייע לכם בקבלת ההנחה מבלי לצאת מכותלי האוניברסיטה! 

**אל העו"ד יש להגיע עם תצהיר מודפס + תעודת זהות/ רישיון נהיגה**

הודעה חשובה לציבור העובדות/ים: אין צורך בהגעה לעו"ד! הביאו לנציגי הארנונה עותק של שלושת חודשי המשכורת האחרונים. אם לא עבדת ברצף ואין לך שלושה תלושי משכורת אחרונים, יש להביא תלושים לחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר לשנת 2015, או לחכות עם הבקשה ולהגיש אותה עם תלושי השכר של אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2016).

גם מלגה נחשבת הכנסה, ועל כן המציאו מסמך מהקרן/העמותה ממנה אתן/ם מקבלים/ות מלגה על סכום המלגה.


 שלב ראשון: האם אתם זכאים להנחה? 

הזכאים להנחה של 50% הם סטודנטים (כולל תלמידי מכינה) אשר אינם עובדים כלל, או שגובה הכנסתם החודשית הממוצעת בשלושת החודשים האחרונים לא עולה על 3,108 ש"ח ברוטו. ברוטו - כלומר כולל תשלומי הבראה, ימי חופשה ותוספות נוספות.

מה נכלל בהכנסה החודשית? משכורות, קצבאות מביטוח לאומי ומלגות. כסף מההורים אינו נספר. 

אם כל המחזיקים/ות בנכס (כלומר כל הסטודנטים/ות ששוכרים/ות את הדירה) זכאים/ות להנחה, תינתן הנחה בגובה 50% על תשלומי הארנונה. במידה ורק חלק מהמחזיקים בנכס זכאים להנחה, ההנחה שתינתן תהיה עבור החלק היחסי:

 • כאשר 1 מתוך 2 סטודנטים זכאי להנחה: תינתן הנחה בשיעור של 25% לנכס.
 • כאשר 1 מתוך 3 סטודנטים זכאי להנחה: תינתן הנחה בשיעור של 15% לנכס
 • כאשר 2 מתוך 3 סטודנטים זכאים להנחה: תינתן הנחה בשיעור של 37% לנכס.

את כל התנאים לקבלת ההנחה ניתן לראות בדף המידע לסטודנט של העירייה

 שלב שני: הצטיידות בטפסים הרלוונטיים 
 1. צילום חוזה לשנה לפחות חתום מול בעל הנכס. במידה ונחתם החוזה עם מיופה כוח - יש להמציא ייפוי כוח והעתק ת.ז של מיופה הכוח. במידה ונחתמו מספר חוזים בדירה, חוזה מול כל דייר - יש להציג את כולם.
 2. צילום ת.ז + ספח של בעל הנכס. אם אין: רישיון נהיגה. במידה ובעל הנכס הוא חברה, יש להציג אישור רשם החברות, אישור מורשה חתימה עבור החברה, ותעודת הזהות של מורשה החתימה.
 3. צילום ת.ז + ספח של כל הסטודנטים המבקשים והחתומים בחוזה. אם אין: דרכון או רישיון נהיגה.
 4. אישור לימודים לשנה"ל תשע"ז עבור כל סטודנט/ית החתומ/ה בחוזה.
 5. מערכת שעות או רישום לקורסים עבור כל סטודנט/ית החתומ/ה בחוזה.
 6. עבור סטודנט עובד - 3 תלושי שכר אחרונים (בהתאם למועד הגשת הבקשה) או תלושים לחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר, 2016.
 7. עבור סטודנט שאינו עובד - תצהיר על הכנסה חתום ע"י עו"ד.
*שימו לב כי הסכום בתצהיר הינו סכום הכנסה לחודש ולא סכום שנתי. יש לציין סכומים של מלגות ובאם המלגה היא שנתית או חודשית.*

את טופס בקשה להנחה לארנונה תוכלו למצוא בקישור הבא.

*למידע על מקרים מיוחדים -בהמשך הכתבה*

 שלב שלישי: קביעת תור לעורך הדין

עובד/ת? דלג/י לשלב הבא! 

**שימו לב! לא ניתן להגיש טפסים לארנונה לפני שטיפלתן/ם בטפסים אצל עורך הדין.**

במקום שתתרוצצו ותחפשו עורך דין, אגודת הסטודנטים שמחה לקצר לכן/ם את התהליך ולהביא את עורך הדין של האגודה ישירות אליכן/ם.

**התורים לעורך הדין מיועדים לסטודנטים חברי אגודה אשר שילמו דמי רווחה בלבד.**

יש להגיע לפגישה בזמן שנקבע ולהגיע עם המסמכים הבאים: טופס הצהרת אי-ההכנסה (הדפיסו אותו טרם הפגישה) ותעודה מזהה שאיננה תעודת סטודנט - כלומר תעודת זהות, דרכון או רישיון נהיגה

אם אתם מקבלים מלגה יש לכם צורך באישור על גובה המלגה שלכם, בנוסף לאישור מעורך הדין.

התאריכים לפגישת עורך הדין, אופן קביעת התורים וזמנם המדויק של התורים לשיבוץ, יתפרסמו כולם לקראת פתיחת שנת הלימודים לצד המידע אודות נציגי רב-קו וביטוח לאומי.

 שלב רביעי:

 מסירת הטפסים לנציגי העירייה 

מסירת הטפסים יכולה להתבצע באחת מכמה דרכים:

 • לתשלום בטלפון ובירורים, מוקד הגבייה הטלפוני נמצא ב-08-6206511 ופעיל בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00. 
 • תשלומים באמצעות כרטיס אשראי בטלפון ניתן לבצע 24 שעות ביממה דרך 1-800-200-155. העירייה גם מאפשרת לשלם בהוראת קבע בבנק או בכרטיס אשראי, וכך לקבל 2% הנחה נוספת.

העירייה תטפל בפנייה שלכם כ- 30 יום מיום שליחת הטפסים (במידה ולא החסרתם שום טופס). על מנת לוודא כי כל הטפסים הנכונים בידיכם, לחצו כאן.

העו"ד פתוח לקבלת סטודנטים, מידי יום שלישי במשרדו בעיר העתיקה, רחוב הדסה 78 בית גוזלן, קומה 3. השיבוץ לתורים נעשה דרך משרד שירותים בבית הסטודנט: ניתן לפנות אל המשרד גם טלפונית 08-6472340.

קבלת ההנחה 

זהו. בהנחה שהכל עבד חלק, תקבלו את שובר הארנונה הבא ב-50% הנחה, וההנחה תופעל גם רטרואקטיבית.

שימו לב: 

אם הגשתן/ם את כל הטפסים עד לתאריך 31.3.2016, ההנחה תתקבל רטרואקטיבית מאז תחילת שנת הלימודים. 

בקשות שיוגשו החל מתאריך 1.4.2016 יזכו אתכן/ם בהנחה רק החל מה- 1.1.2016

אין אפשרות לקבל הנחה רטרואקטיבית עבור תקופה ארוכה יותר משנה קלנדרית אחת.

לאחר תהליך זה אתם רשומים כמחזיקים בנכס. שימו לב שרישומכם כמחזיקים בנכס מתחיל עם תחילת החוזה שלכם. במידה והיו חובות למחזיק הקודם, הם יישארו עליו ולא יעברו אליכן/ם. עם סיום ההחזקה בנכס, או בעברית, כשאתם יוצאים מהדירה, על אחריותכן/ם להודיע לעירייה בכתב על כך. טופס חדילת חזקה מצורף כאן. שימו לב שיש להעביר את הטופס לעירייה בסמוך למועד היציאה, שכן לא יבוצעו חדילות חזקה רטרואקטיביות.

מקרים מיוחדים של זכאות להנחה

משפחת סטודנטים המונה 2 נפשות כאשר אחד מבני הזוג עובד או משפחת סטודנטים המונה 3 נפשות ומעלה - יגישו בקשה לנחה עפ"י מבחן הכנסה.

עבור שותפ/ה או בן/בת זוג שאינו סטודנט ועובד/ת - 3 תלושי שכר אחרונים בהתאם למועד הגשת הבקשה או תלושים לחודשים אוקטובר-דצמבר של השנתיים האחרונות. זאת בנוסף לאישור מהעיר שבה הוא / היא רשומים/ות בת"ז על אי קבלת הנחה.

עבור שותף או בן זוג שאינו סטודנט ואינו עובד - יש להביא את האישורים הנ"ל: אישור על אי קבלת גמלה 2016+2015 מביטוח לאומי, מעמד לא עובד מביטוח לאומי, אישור מהעיר שבה הוא / היא רשומים/ות בת"ז על אי קבלת הנחה, תדפיס חשבון בנק לשלושה חודשים אחרונים.

עבור שותפ/ה (סטודנט/ית או לא) שעובד וידוע מראש שלא עומד בתנאי הזכאות לפי מבחן ההכנסה, אין להגיש מסמכים למעט חוזה וצילום ת"ז - זכאותו להנחה תשלל מראש.

שאלות מיוחדות

* חיילים משוחררים אין כפל הנחות - אם דייר/ת גם סטודנט/ית הזכאי/ת להנחה וגם חייל/ת משוחרר/ת הזכאי/ת לפטור מתשלום ארנונה עד 70 מ"ר עד ארבעה חודשים, יהיה דייר זה זכאי רק לאחת ההנחות הללו אך לא לשתיהן ובאופן יחסי לחלקו בחזקת הנכס.

* קצבת נכות נכללת בהגדרה של הכנסה, ולכן מחושבת לגובה הזכאות להנחת הסטודנט.

* סטודנט אשר שוכר דירה אחת, אך מחזיק בדירה אחרת ומקבל בעבורה דמי שכירות: דמי השכירות עבור הנכס שבבעלותו יחשבו כהכנסה רק במידה והם גבוהים יותר ממה שהוא משלם עבור הדירה בה הוא מתגורר, וגם אז רק ההפרש. לדוגמא, אם הסטודנט מקבל דמי שכירות עבור הנכס שבבעלותו בגובה 2000 ש"ח, אך משלם שכר-דירה עבור הדירה בה הוא מתגורר בגובה 1000 ש"ח בלבד, הדבר יחשב לו כהכנסה חודשית של 1000 ש"ח.

* סטודנטים זרים זכאים להנחה כמו כולם. עליהם להציג דרכון במקום תעודת-זהות.

* אם בעל הנכס הוא אחד הדיירים, הוא נחשב כמחזיק היחיד בדירה. שאר הדיירים נחשבים כדיירי-משנה, ולא יהיו רשומים ברישומי העיריה. יחד עם זאת, ניתן להגיש בקשה להנחה רגילה לפי מבחן הכנסה. בהתאם לתנאי החוק, תינתן הנחה בהתאם להכנסות המשותפות של כלל הדיירים בנכס.

* דייר אשר יצא מהדירה באמצע החוזה ורוצה שהדירה תפסיק להיות רשומה על שמו, צריך או להודיע במועד היציאה מהדירה בכתב לעירייה על יציאתו מהדירה, או להעביר אישור בכתב-יד מאת בעל הדירה, המציין את תאריך העזיבה, על-גבי צילום תעודת זהות של בעל הדירה.

* אם אחת מהמשכורות של שלושת החודשים האחרונים גבוהה מהרף לקבלת ההנחה, זה לא בהכרח אומר שלא תקבלו את ההנחה. החישוב לזכאות מתבצע על-פי ממוצע שלושת המשכורות האחרונות, כך שאם רק אחת גבוהה זה לא בהכרח אומר שלא תהיה הנחה.

* האם ניתן לבצע העברת בעלות, ולא רק החלפת מחזיקים בנכס, אצל נציגי הארנונה בקמפוס? ניתן לבצע העברת בעלות בקמפוס במידה והנכס נקי מחובות והדבר לא יהיה כרוך בעיכוב יוצא-דופן. על-מנת לבצע העברת הבעלות יש להביא הסכם מכר, ת.ז של שני הצדדים ויפוי-כוח משני הצדדים (קונה ומוכר).

כל הטפסים הנדרשים מופיעים גם בדף המידע לסטודנט של העירייה

דרכי תשלום נוספות

לתשלום בטלפון ובירורים, מוקד הגבייה הטלפוני נמצא ב-08-6206511 ופעיל בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00. הם גם מקבלים מיילים – ועדיף לעבוד מולם במייל, mokedg@br7.org.il, ופקסים ל-08-6206491. תשלומים באמצעות כרטיס אשראי בטלפון ניתן לבצע 24 שעות דרך 1-800-200-155. העיריה גם מאפשרת לשלם בהוראת קבע בבנק, וכך לקבל 2% הנחה נוספת.

מזל טוב! חסכתם מאות שקלים.

 

 

 

כתבות מקושרות
עורך דין האגודה לשירותכן/ם
זקוק/ה לייעוץ משפטי? קיבלת דו"ח שלא בצדק? זקוק/ה לחתימה של עורך דין? יש למי לפנות! כל הפרטים בפנים
למידע נוסף »
תגיות:
[21.09.16 14:43]  אתר הסטודנטים - אגודת הסטודנטים אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
| More
 תגובות 

«חזרה
בניית אתרים
לתקלות/הצעות  I  צור קשר  I  פירסום באתר  I  תקנון האתר  I  תקנון העמותה  I  תקציב עמותה  I  מפת האתר  I  דף הבית
מייל עובדי אגודה  I  איסתא  I  ועדת ביקורת
כל הזכויות שמורות © 2011
לאגודת הסטודנטים אוניברסיטת בן-גוריון בנגב